2017-04-28

W rozmowie z BiznesAlert.pl prezes Hermes Energy Group Piotr Kasprzak opowiada o tym jak zmienić rynek gazu w Polsce, aby rosła konkurencja.

BiznesAlert.pl: Czy zgodzi się Pan ze stwierdzeniem – „gaz nie ma narodowości”?

Piotr Kasprzak:
 Na poziomie hurtowym, na rynku europejskim, nie. Zasadniczo 50 proc. gazu w Europie to jest gaz rosyjski, drugie 50 proc. to jest gaz norweski. Mamy jakieś domieszki, trochę z Azerbejdżanu, trochę z LNG, ale de facto są to dwa główne kierunki dostaw. Handlarzy europejskich, którzy tym gazem obracają jest kilka tysięcy. Na końcu źródła są dwa, chociaż w między czasie gaz gubi tą narodowość, co nie zmienia faktu, że gdyby Rosja lub Norwegia miały ochotę ograniczyć dostawy może to zostać odebrane jako narzędzie polityczne.

Pytanie, czy w sytuacji gdy jest zagrożenie ze strony amerykańskiego LNG, zwiększa się wydobycie ropy, czy ktokolwiek ośmieliłby się ograniczyć dopływ gotówki którą otrzymuje w ramach dostaw gazu. Ta groźba politycznej ingerencji z tego powodu wydaje się teoretycznym zagrożeniem, ale należy sobie umieć z nim radzić, budować infrastrukturę, wspólny rynek, dywersyfikować źródła dostaw.

Gazu do Europy płynie więcej niż w sezonie zimowym, chociaż weszliśmy w kwietniu w sezon letni. Co prawda mieliśmy dłuższą i cięższą zimę, a magazyny gazu w Europie zostały zczerpane w większym stopniu niż ubiegłorocznym sezonie grzewczym. Są one jednak teraz dynamicznie uzupełniane. Stanowi to jednak dowód na to, że najwięksi gracze na rynku są jak najbardziej zainteresowani, żeby tego gazu do Europy płynęło jak najwięcej.

Dalsza część artykułu dostępna pod linkiem: http://biznesalert.pl/kasprzak-potrzebny-kompromis-dla-rynku-gazu-polsce-rozmowa/

Porozmawiajmy
o ofercie dla ciebie