2017-12-07

Komunikowane we wtorek utrzymanie w I kwartale 2018 roku dotychczasowych cen gazu przez PGNiG Obrót Detaliczny to niewątpliwie pozytywna informacja dla konsumentów na rynku gazowym. Jeżeli jednak przyjrzeć się dokładniej planom Spółki, to można wywnioskować, że wzrost cen nastąpi i zapłaci za niego klient końcowy.

- Utrzymanie cen gazu jest pozorne. Już teraz docierają do nas informacje z rynku, że podwyżki będą,  ale obejmą one klientów biznesowych – wyjaśnia Piotr Kasprzak, Członek Zarządu ds. Operacyjnych w Hermes Energy Group S.A. – kilkuprocentowy wzrost, który od nowego roku dotknie biznesowych odbiorców błękitnej energii, wpłynie na zwiększenie kosztów produkcji. Przedsiębiorcy natomiast będą bilansowali poniesione wydatki, podnosząc ceny produktów. Koniec końców, za podwyżkę zapłacą wszyscy Polacy. Do tego, na przełomie pierwszego i drugiego kwartału, należy spodziewać się kolejnych zmian w cenniku, tym razem dotyczących bezpośrednio klienta detalicznego.

Warto w tym miejscu zaznaczyć negatywny wpływ wzrostu cen gazu na kształt polityki konkurencyjności naszego kraju, gdzie przewaga konkurencyjna Polski w regionie będzie narażona na znaczne osłabienie przez coraz to droższą energię. Krajowy przemysł znajdzie się wtedy w problematycznej sytuacji, która dotyczyć będzie chociażby Grupy Azoty. Spółki, która jest jednym z największych konsumentów gazu ziemnego w Polsce, a której oferta może przestać być już tak atrakcyjna na rynku krajowym jaki i międzynarodowym ze względu na zwiększone koszty produkcji.
 

Porozmawiajmy
o ofercie dla ciebie